Bine ati venit la Colegiul Tehnic "Radu Negru"

Bine ati venit pe site-ul Colegiului Tehnic "Radu Negru". Speram sa gasiti toate informatiile de care aveti nevoie despre oferta de invatamant a liceului nostru, cat si despre proiectele care se deruleaza sau s-au derulat in liceul nostru.

Avand in urma o istorie de peste 40 de ani, Colegiul Tehnic "Radu Negru" se individualizeaza nu atat prin durata fiintarii, apta sa-i confere exemplaritate, cat prin traditia profesionalismului si a performantei. Actul de nastere al institutiei este marcat de ordinul nr. 142 al Ministerului Industriei si Constructiilor de masini, din 13 septembrie 1966, care aproba infiintarea, functionarea si organizarea liceelor de specialitate.

Cu o identitate definita prin seriozitate si calitatea actului educativ, L.I.C.M. Galati s-a impus rapid ca unitate reprezentativa pentru invatamantul tehnic din judet si din tara. In anul 1990, liceul si-a diversificat oferta educationala prin crearea claselor cu profil teoretic, iar cinci ani mai tarziu s-a aprobat schimbarea titulaturii in Grupul Scolar "Radu Negru".

Anul 2002 a adus implicarea liceului in proiectul PHARE TVET RO-0108.01 - Coeziune economica si sociala (componenta invatamantului profesional si tehnic). Revenit la structura sa traditionala tehnologica, Colegiul Tehnic "Radu Negru" se impune in peisajul liceelor galatene ca o institutie supla, flexibila, perfect adaptata solicitarilor publicului scolar si exigentelor pietii muncii. 

Colegiul Tehnic "Radu Negru" ofera oportunitati de formare initiala si continua, de inalta calitate, asigurand integrarea si reintegrarea pe piata muncii locala, nationala si europeana, dezvoltarea abilitatilor manageriale si antreprenoriale pentru propria cariera si calitate a vietii.